Štafetni tek

Izvedba

Vsaka skupina mora preteči 2 kroga in pol na 400-metrskem atletskem stadionu oziroma 1000m. Vsak posameznik 2-krat preteče 100m. Nalogo izvajajo v obliki štafetnega teka.

Organizacijska priprava

Otroke razdelimo v skupine s 5 člani. Na štartu stojita 2 otroka, medtem ko v prvem, drugem in tretjem kotu stadiona čaka po 1 otrok. Začne eden izmed dveh otrok, ki stojita na štartu. V roki ima štafetno palico (lahko tudi leseno palico, žogico ali kaj podobnega). Po 100m preda pripomoček naslednjemu članu skupine in počaka na mestu, da pripomoček prepotuje cel krog okrog stadiona. Nato teče še drugič. Ko vsi člani dvakrat pretečejo 100m oziroma ko pripomoček prepotuje 1000m, je naloga opravljena.

Cilji

·         Otrok se navaja na anaerobne obremenitve, ki so značilne za mnoge športne panoge.

·         Otrok vztraja, da skupina do konca opravi nalogo.

·         Otrok spodbuja ostale člane skupine.

Predvaje

·         Različne oblike lovljenja.

·         Elementarne tekalne igre – npr. šprinti iz kota v kot (igra »Dnevi v tednu«):

o   Izvedba. Na učiteljev znak (zakliče dva dneva v tednu) dve skupini zamenjata svoji mesti. Pred menjavo člani skupin dvignejo roke, da vedo, s kom se morajo zamenjati. Kasneje naj vsi otroci počepnejo, se usedejo, uležejo…

o   Organizacijska priprava. Otroke razdelimo v 4 skupine. Vsaka se postavi v svoj kot telovadnice in dobi ime po dnevu v tednu.

o   Temeljni namen. Otrok razvija hitrost kratkotrajnih gibanj.

·         Šprinti na razdaljah 20m in 30m:

o   Izvedba. Nalogo lahko izvajajo posamično, v parih, trojkah ali večjih skupinah. Kateri način izvedbe izberemo, je odvisno od stopnje učnega procesa (če gre za podajanje novih vsebin, je smiselno, da vajo izvede vsak sam) in ciljne strukture – v kolikor želimo vadečim predstaviti tekmovalno aktivnost, je ustrezno delo v parih ali skupinah; če pa želimo poudariti posameznikov in/ali skupinski napredek ter se izogniti neposrednemu primerjanju, je priporočljivo, da nalogo izvede vsak otrok posebej (ostali člani skupine pa imajo lahko druge vloge, če gre za sodelovalno učenje). Otrok zavzame dogovorjeni izhodiščni položaj in na znak čim hitreje preteče prvič 20m, drugič 30m, tretjič spet 20m in četrtič 30m. Za ciljno črto se obvezno izteče. Za izhodišči položaj lahko izberemo običajno stojo ali pa visoki štart, pri katerem postavi otrok odrivno nogo do štartne črte. Stopalo zamašne noge je od odrivne oddaljeno približno 1 stopalo. Obe nogi sta rahlo pokrčeni v kolenih. Spredaj je nasprotna roka (če je odrivna noga desna, je spredaj leva roka)! Pogled naj ima usmerjen v tla, nekaj metrov pred štartno črto. Pri visokem štartu sta le dve povelji, in sicer »na mesta«, ko vadeči zavzame opisani položaj, in »hop« – štart.

o   Organizacijska priprava. S kredo/lepilnim trakom označimo štartno in ciljno črto. Za ciljno črto morajo imeti vadeči še vsaj 15m prostora za iztek!

o   Temeljni namen. Otrok razvija hitrost kratkotrajnih gibanj.

·         Šprinti na razdaljah 15m in 20m z vračanjem v počasnem teku:

o   Izvedba. Nalogo lahko izvajajo posamično ali v parih. Kateri način izvedbe izberemo, je odvisno predvsem od ciljne strukture – v kolikor želimo vadečim predstaviti tekmovalno aktivnost, je ustrezno delo v parih; če pa želimo poudariti posameznikov napredek ter se izogniti neposrednemu primerjanju, je priporočljivo, da nalogo izvede vsak otrok posebej. Otrok zavzame dogovorjeni izhodiščni položaj in na znak čim hitreje preteče prvič 15m, drugič 20m, tretjič spet 15m in četrtič 20m. Za ciljno črto se obvezno izteče in vztraja v počasnem teku nazaj do štartne črte. Za izhodišči položaj lahko izberemo običajno stojo ali pa visoki štart, pri katerem postavi otrok odrivno nogo do štartne črte. Stopalo zamašne noge je od odrivne oddaljeno približno 1 stopalo. Obe nogi sta rahlo pokrčeni v kolenih. Spredaj je nasprotna roka (če je odrivna noga desna, je spredaj leva roka)! Pogled naj ima usmerjen v tla, nekaj metrov pred štartno črto. Pri visokem štartu sta le dve povelji, in sicer »na mesta«, ko vadeči zavzame opisani položaj, in »hop« – štart.

o   Organizacijska priprava. S kredo/lepilnim trakom označimo štartno in ciljno črto. Za ciljno črto morajo imeti vadeči še vsaj 15m prostora za iztek!

Temeljni namen. Otrok razvija anaerobno vzdržljivost.